Situācija saules bateriju tirgū

Situācija.

Šobrīd pasaules tirgus mērogā saules bateriju (PV) segmentā ir radusies pārprodukcija. Tās būtu labas ziņas pircējiem, jo loģiski būtu, ka iekārtu cenas samazinās tirgū valdošās konkurences ietekmē. Lai palielinātu savu ietekmi tirgū, Ķīnā ražotās baterijas tiek eksportētas par cenām, kas ir zemākas par pašizmaksu, bet Ķīnas valdība sedz ražotājiem radušos zaudējumus. Šāda rīcība nav pieņemama daudziem Eiropas un pasaules ražotājiem. Eiropas savienība ir spērusi pirmo soli, lai cīnītos ar šo netaisnību. Eiropas komisijā 4. jūnijā ir pieņemts lēmums, piemērot no Ķīnas ievestajām baterijām sākotnēju 11,8 % papildus ievedmuitu. Paralēli tam, līdz šī gada 6. augustam tiks vestas sarunas, lai vienotos par abpusēji izdevīgiem noteikumiem turpmākajai sadarbībai. Ja vidusceļš netiks atrasts, pēc EK Tirdzniecības komisāra Karela de Guchta (Karel de Gucht) vārdiem, ievedmuita tiks paaugstināta vidēji līdz 47,6%, lai aizsargātu ES ražotājus. Gala lēmums par radušos situāciju tiks pieņemts līdz 2013.gada 6.decembrim.
Savukārt 2013.gada 30.maijā Saeima 2.lasījumā apstiprināja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kuros paredz ieviest NETO uzskaites principu privātpersonām – elektrības ražotājiem. Vēl ir vajadzīgs grozījumus apstiprināt 3.lasījumā un vairākus gadus ilgušais process būs beidzies.

Ko tas nozīmē pircējiem?

Pircējiem, kas domā par saules bateriju iegādi un uzstādīšanu līdz 6.augustam cenu pieaugums nav tik būtisks. Ja sarunu ceļā netiks panākta vienošanās par godīgas konkurences saglabāšanu pasaules tirgū, saules bateriju cenas strauji kāps. Pamatojums tam ir vienkāršs. Tiks piemērota papildus ievedmuita un no tās nebūs lielas iespējas izvairīties, jo pēc aptuveniem aprēķiniem, Ķīnā tiek saražotas līdz pat 80% no pasaules saules baterijām.

Kopsavilkums.

Izvērtējot visu iepriekš minēto, iespējams, ka līdz 6.augustam ir laiks, kad iegādāties saules baterijas par viszemākajām cenām. Ja uzņēmējiem laiku pa laikam ir iespēja saņemt valsts atbalstu šādu iekārtu iegādei, tad privātpersonām tādas tuvākajā laikā nav pat plānotas. Tāpēc katram ir jāizšķiras, ko darīt tālāk. Ja radusies interese, droši rakstiet bio@bioen.lv vai zvaniet 29135508.

Aktuālās saules bateriju cenas varat apskatīt šeit.