Saules paneļu teni


Lai efektīvāk izmantotu saules paneļu saražoto elektrību, speciālisti no Austrijas uzņēmuma “my-PV” GmbH radījuši elektriskos tenus un automātiku, kas spēj to izdarīt labākajā veidā. Tehniskie risinājumi ir vienkārši, bet tajā pašā laikā efektīvi. Pa dienu, kad saule spīd, bet mājās elektrību tērē salīdzinoši maz, tad automātika monitorē elektrības plūsmu. Brīdī, kad mājas patēriņš ir mazāks par saules paneļu saražoto elektrības daudzumu, automātika ieslēdz elektrisko tenu, kurš var būt uzstādīts karstā ūdens boilerī vai akumulācijas tvertnē. Tens patērē precīzi tika daudz elektrības, cik paliek pāri no saules paneļiem. Ar to šie teni atšķiras no klasiskajiem sildītājiem, tie strādā diapazonā no 0-3000 W. Ja pārpalikums ir 100 W, tad tik daudz var nodot siltuma ieguvei. Klasiskais tens ieslēgts tērē tik, cik ir viņa nomināljauda, bet šie teni strādā atkarībā no pieejamās “bezmaksas elektrības”. Tādā veidā tīklā tiek nodots maksimāli maz elektrības, bet tiek ekonomēta enerģija karstā ūdens ieguvei vai apkurei. Ir pieejami divu veidu risinājumi:
1. Tiešais pieslēgums.
Saules paneļi ir pieslēgti tieši pie tena. Sistēma sastāv no 3-6 saules paneļiem, kuri pieslēgti pie tena. Saulei spīdot par siltumu tiek pārvērsts pilnīgi katrs vats, kas tiek saražots paneļos. Lai siltais ūdens būtu pieejams arī dienās, kad saule nav spīdējusi, ir pieejams standarta vads ar kontaktdakšu, lai pieslēgtos rozetei. Ir iespējams programmēt laika periodus, kad tens sāk tērēt elektrību no rozetes, lai uzsildītu ūdeni. Tādā veidā karstais ūdens būs pieejams jebkurā gadījumā. Šīs sistēmas lielākais pluss ir tas, ka nav nepieciešami saskaņojumi ar Ekonomikas ministriju un Sadales tīkliem. Montāža ir vienkārša un ātra, jo jānovelk tikai 2 vadi un jāsavieno tens ar paneļiem. Salīdzinot ar tradicionālajām saules kolektoru sistēmām privātmājām šis risinājums ir lētāks, jo nav vajadzīgas caurules, hidromezgls, automātika un glikols. Tehnisko datu lapu varat apskatīt šeit.
2. Pieslēgums caur mājas elektrotīklu.
Šis risinājums ir tehniski sarežģītāks. Saules paneļu sistēma ražo elektrību un to nodod mājas tīklā. Pirms mājas elektrības skaitītāja tiek uzstādīts plūsmas mērītājs, kurš mēra cik daudz elektrības “mūk” no mājas ārā. Tiek padots signāls tenam, lai tas ieslēdzas un tērē šo mūkošo elektrību. Tens ir pieslēgts pie rozetes no no turienes tiek arī ņemta elektrība. Tens atkal tērēt tik daudz, cik citās mājas iekārtās netiek patērēts no saules paneļu saražotā. Šis risinājums ļauj izmantot arī citus elektriskos tenus, tikai tad jāuzstāda kontrolieris AC THOR. Tas atļauj saules paneļu saražoto elektrību izmantot arī citās sildierīcēs. Sistēma ir dārgāka. Saules paneļu sistēma jāsaskaņo ar Ekonomikas ministriju un Sadales tīkliem, bet ja sistēma ir jau uzstādīta, tad jāuzstāda tikai plūsmas mērītājs un tens vai arī kontrolieris AC THOR. Ir iespējams kontrolēt līdz 18 kW lielu elektrības patēriņu to nododot līdz 6 teniem. Tehnisko datu lapu varat apskatīt šeit.